Більшість з наукових статей цього видання надана до редакції учасниками ІІ
Міжнародної науково-теоретичної конференції «Про природу сміху», що проходила 30
березня 2001 р. в Одесі під проводом наукового товариства «Одеська гуманітарна
традиція» у межах фестивалю гумору «Гуморина – 2001».
Другий випуск збірника наукових праць з філософії та філології «Δόξα / Докса» має
назву “Про природу сміху”. Коли редакція ще тільки вирішила надрукувати перший випуск
(«Людина у світі сміху»), небагато хто вважав, що ця ідея – організувати серйозну
розмову про сміх – одержить підтримку і подальшого розвитку. Натомість, звучало багато
голосів про те, що вивчати сміх безглуздо і… кумедно. Бо, з одного боку, все вже сказано і
відомо про сміх, сміхову культуру, про комічне у різних видах мистецтва, про функції
сміху як важливого визначення людського буття і пізнання, і навряд чи можна відшукати
дещо, що ще не було сказано. З іншого боку, як взагалі можна говорити про сміх, такий
невловимий і незрозумілий, такий непідвладний людині, що він так свавільно утягує
людину у свій простір.
Третій випуск збірника наукових праць “Δόξα / ДОКСА” знов присвячено проблемі сміху, отже, здається, такі видання зі сміхової проблематики стають традиційними. Можна зазначити, з одного боку, збільшення кількості учасників дослідження сміху, а з іншого, продовження своїх розвідок тими науковцями, що вже брали участь у двох попередніх випусках. Це зумовлює як поширення тематики статей, так і поглиблення міркувань щодо різних вимірів сміху, що нашими авторами аналізується вельми різноманітно.
Даний випуск збірника наукових праць “Δόξα / Докса” присвячено досягненням грецької культури (античної і візантійської доби) у розвитку духовності та її рецепції в світовій та вітчизняній культурі. Представлені в збірнику статті дозволяють читачеві ознайомитися з різними сферами грецької культури та мистецтва на протязі більш чим двохтисячолітнього їх розвитку, а також, особливо, з духовною квінтесенцією цієї цивілзації – давньогрецькою філософією, що мала неперевершене значення для європейської та взагалі для світової цивілізацій.
Статті збірника є результатами самостійно проведених авторами, на підставі вивчення і ана-
лізування ними класичних і сучасних наукових робіт із зазначеної тематики, досліджень, спостережень, спроб коментування текстів. Звісно, сукупність цих розвідок не вичерпує ані всіх значущих
імен, що становлять славу грецької культури і філософії, ані всіх періодів, а також їхнього відображення в світовій і вітчизняній духовній культурі. Тим не менше, збірник звертається до багатьох аспектів існування грецької традиції.
Вихід випуску 5 можна розглядати як продовження певної традиції вивчення природи сміху та сміхової культури, що її було започатковано ініціативою товариства “Одеська гуманітарна традиція” в межах видання “Докса”. Перші три випуски збірника, як і цей, були присвячені розгляданню різних аспектів сміху.
П’ятий випуск має назву “Логос і праксис сміху” і містить чотири розділи. Автори статей розділу 1“Сміх на перетині мислення і мови”аналізують пізнавальні можливості різних форм сміху, демонструють участь гумору та іронії в мисленні, значущість їх для філософії і взагалі для будь-якої смислової комунікації, зазначають важливість сміху у конституюванні і зберіганні людської індивідуальності. Науковці доводять, що людське мислення і спілкування як такі неможливі без сміхових елементів, що уможливлюють критичність і прискіпливість думки, її виразність і свободу.
Випуск 6 містить результати наукових досліджень у сферах філософії, соціології, естетики, мовознавства, літературознавства, мистецтвознвства щодо проблеми функцій мови в культурі, в пізнанні, в мистецькій творчості, що останнього часу набула небиякого значення. Розділ 1 “Філософсько-теоретичні засади функціонування мови в пізнанні та комунікації” присвячений розгляданню різних аспектів філософії мови та мовлення: від з’ясування античних витоків філософії мови до комуніктивних тактик в практиці телеінтерв’ю, від розуміння мови як виявлення реальності до змалювання прагматичної моделі мови, від загально-теоретичних спроб аналізування інтерпретації до застереження від свавільних чи похапливих інтерпретацій при перекладі тощо.
Випуск 7 є черговим з щорічних видань, що присвячені проблемам сміху. Як і раніше, в цьому збірнику представлені різноманітні напрями дослідження сміхового виміру людського існування і мислення. Характерним для випуску цього року є увага до перебування людини саме на межі між смішним і несмішним, що дозволила засвідчити, що сміх часто виявляє свій дуже серйозний характер.
Цей випуск збірника наукових праць присвячено аналізу різних проявів давньогрецької традиції в сучасній культурі. Це вже не перша спроба проаналізувати нашими авторами значення грецької традиції для сучасного світу. Вперше “Δόξα / Докса” звернулась до античної тематики в своєму випуску 4 “Грецький спадок і сучасність”. Отже ми можемо засвідчити спробу формування певної науково-дослідницької традиції вивчення давньогрецьких витоків нашої культури учасниками видання “Δόξα / Докса”.
Випуск 9 збірника «Докса» продовжує започатковану одеськими науковцями традицію вивчення сміху і сміхової культури. Це вже шосте видання, що містить результати досліджень різних проявів сміху в філософському, логічному, культурологічному, філологічному, мистецтвознавчому вимірах.
Випуск 10 розглядає варіанти стратегій витлумачення тексту, методи і межі їх застосування. Статті випуску носять неоднаковий характер: від теоретичних міркувань про природу смислу та засоби його досягнення до практичних застосувань методів витлумачення до різних культурних феноменів.
Випуск 12 присвячений вивченню німецької традиції у філософії, гуманітаристиці та культурі, котра створювалася впродовж віків зусиллями видатних діячів філософії, науки, мистецтва і становить на сьогодні ґрунтовну систему теоретичних принципів і положень, художніх ідей і форм, що не втрачають своєї значущості і продуктивної сили. Автори цього збірника доводять цей висновок своїми дослідженнями у різні способи, вдаючись до аналізу окремих вчень, витворів мистецтва, явищ культури, а також розглядаючи в сучасних філософських і наукових теоріях, в художній практиці реалізацію певних ідей і принципів німецької традиції.
Випуск 13 «Сміх та серйозність: множинність видів та взаємин» в черговий раз звертається до проблем сміху та сміхової культури. Він містить результати оригінальних досліджень авторів, що представляють різні ділянки знання та різні їхні аспекти: філософію, культурологію, лінгвістику, мистецтвознавство тощо.
Випуск 14 редакція присвятила феноменологічній філософії на честь
150ої річниці з дня народження засновника феноменології Едмунда
Гусерля. Статті випуску засвідчують наше усвідомлення значущості цього
вчення для філософії ХХ і ХХІ століть і демонструють невпинний вплив
впродовж всього часу цієї невгамовної у своїй відповідальності та палкій
спрямованості до істини думки.
Випуск 15 виходить з нагоди 60-річного ювілею доктора філософських
наук, професора Олександра Кирилюка. Автори і редакційна колегія
висловлюють свою глибоку пошану і щиру любов до філософа, чиї наукові
пошуки, викладацьке служіння і людське спілкування зумовлені такою
метафізикою життя, яка не погоджується ані з онтологічним нігілізмом,
ані з пізнавальним та моральним релятивізмом, але орієнтує його на той
по-справжньому філософський спосіб перебування у світі, коли перед
лицем Істини ризикуєш усім своїм буттям. О. Кирилюк – відомий в Україні
та поза її межами вчений, котрий більш двадцяти років своєї дослідницької
діяльності присвятив саме вивченню проблеми універсалій культури.
Збірник відкривається великим текстом нашого ювіляра, що
переконливо демонструє, як категорії граничних підстав (народження,
життя, смерть, безсмертя) і світоглядні коди (агресивний, аліментарний,
еротичний, інформаційний) створюють інваріанти, константи та
універсалії культури. На ґрунті цього автор статті пропонує власний
варіант універсально-культурного аналізу як самих текстів культури, так
і мов їх опису.
Випуском 16 редакція продовжує започатковану одеськими дослідниками традицію вивчення сміху і сміхової культури. Це вже восьме видання, що містить результати досліджень з точки зору різних вимірів прояву сміху в нашому житті.
Як і в попередніх випусках «Докси», присвячених сміховій проблематиці, в цьому випуску дослідження реалізується як комплексне та міждисциплінарне – з позиції філософії, культурології, мистецтвознавства, літературознавства, історії, політології та інших галузей знання.
Це видання є спільним проектом Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова і міського наукового товариства «Одеська гуманітарна традиція». Збірник наукових праць «Δόξα / Докса» має міждисциплінарний характер, редакційна колегія публікує статті, що містять результати наукових досліджень переважно у галузі філософії та філології. Кожен випуск присвячений окремій тематиці.
Випуск 17 «Сміх і смішке: множина виміру» в черговий раз звертається до проблем сміху та сміхової культури. Він міститьрезультати оригінальних досліджень авторів, що представляють різні ділянки знання та різні їхні аспекти: філософію, культурологію, лінгвістику, психологію тощо.
Це видання є спільним проектом Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова і міського наукового товариства «Одеська гуманітарна традиція». Збірник наукових праць «Δόξα / Докса» має міждисциплінарний характер, редакційна колегія публікує статті, що містять результати наукових досліджень переважно у галузі філософії та філології. Кожен випуск присвячений окремій тематиці.
Випуск 18 «Сміх у світі культури» в черговий раз звертається до проблем сміху та сміхової культури. Він містить результати оригінальних досліджень авторів, що представляютьрізні ділянки знання та різні їхні аспекти: філософію , культурологію , мистецтвознавство тощо.
The Borders of Europe
Це видання є спільним проектом Одеського національного
університету ім. І. І. Мечникова і міського наукового товариства
«Одеська гуманітарна традиція». Збірник наукових праць «Δόξα / Докса»
має міждисциплінарний характер, редакційна колегія публікує статті,
що містять результати наукових досліджень переважно у галузі
філософії та філології. Кожен випуск присвячений окремій тематиці.
Випуск 24 «Герменевтика тексту та герменевтика долі» виходить з
нагоди 65-річного ювілею професора Олексія Роджеро. Автори і
редакційна колегія висловлюють свою глибоку пошану і щиру любов до
Олексія Миколайовича. Своїм служінням філософії та гуманітаристиці
він є прикладом для багатьох колег, студентів, друзів.
Цей випуск присвячений широкому колу герменевтичних проблем.
Він презентує результати оригінальних досліджень з герменевтики, що
виявляють аспекти: її функціовання - в філософії, культуроло-
гії, мистецтвознавтві тощо.